Przedbabiny, czepienie, czepiny czyli …oczepiny.

Wyobraźmy sobie młodą dziewczynę z długim zaplecionym warkoczem w który wpleciono czerwoną wstążkę. Ten właśnie warkocz symbolizował w dawnych czasach czystość, był informacją że dziewczyna jest stanu wolnego i często zgodnie twierdzono że stanowi o tym co dziewczyna ma najcenniejszego. Zwano go „kosą” a jego rozplątanie lub ścięcie w czasie obrządku weselnego oznaczało, że niewiasta wstąpiła do grona mężatek i utraci swoje dziewictwo. Na początku rozplatanie warkocza  i założenie wianka pannie młodej stanowiło odrębny obrządek przed właściwymi oczepinami kiedy to warkocz ścinano a na głowę panny młodej nakładano czepiec. Z czasem oba obrzędy połączono. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka, przyśpiewki – często dwuznaczne, targi drużbów o warkocz i uciekanie panny młodej.

I choć dzisiaj czasy mamy inne , podejście do tradycji (i nie tylko) bardziej liberalne , panna młoda nigdzie nie ucieka (w 99,9% przypadków) i raczej na pewno nie pozwoli ściąć sobie warkocza, to tradycja oczepin pozostała i rzadko kto z niej rezygnuje. Nadal towarzyszy im muzyka , przyśpiewki , targi (chociaż nie o warkocz a raczej o fanty) i przede wszystkim dobra zabawa. Ale kto i co  jest gwarancją sukcesu ? – oczywiście Wy czyli Państwo Młodzi, Wasi goście, dobre humory i oczywiście zespół muzyczny.

Właśnie rolą zespołu jest z wyczuciem połączyć tradycję ze współczesnością zapewniając tym samym dobrą zabawę okraszoną sporą dawką humoru. I do tego trzeba się odpowiednio przygotować.

Można poszukać pomysłów w Internecie, zainspirować się zabawami na weselu znajomych lub po prostu zacząć od tego co wybrany zespół ma już w swoim programie.

Dla przykładu nasz zespół Akord Sound pomoże zdjąć wianek, włączy w oczepiny gości  a Państwu Młodym pozwoli poćwiczyć jak pracować w zespole (dwuosobowym oczywiście) proponując zabawę „Dzieciństwo Pan Młodego” .

Jeżeli Wam się podobają te zabawy bardzo się cieszymy , jeżeli macie inne pomysły jesteśmy otwarci i zapraszamy do kontaktu z Nami.  Ważne jest przecież  by dopasować przyśpiewki i zabawy przede wszystkim do poczucia humoru Waszego i Waszych gości. Zabawy i dwuznaczności nie powinny nikogo razić tylko bawić, zgodzicie się zatem że trzeba znać  rodzaj proponowanych przez zespół zabaw i tekst przyśpiewek  aby  wg własnego wyczucia trochę je złagodzić lub … wręcz przeciwnie ;).

Życząc niezapomnianych oczepin zapraszamy już wkrótce do kolejnego postu.

Zespół Akord – Sound.